wróć do listy
20.10.2023

TA TRZYNASTKA WCALE NIE JEST PECHOWA! KULTOWY SERIAL KOMEDIOWY 13 POSTERUNEK W ZOOM TV JUŻ OD 2 LISTOPADA

Absurdalny humor, zwariowane gagi i Cezary Pazura w komediowej formie życia. Jedyny wybuch na tym komisariacie, to wybuch śmiechu! Drugi sezon uwielbianego przez widzów serialu 13 posterunek w Zoom TV już od 2 listopada. Stacja wyemituje po dwa odcinki od poniedziałku do piątku od 18:10.

Co stoi za sukcesem 13 posterunku?

Pierwszy odcinek 13 posterunku został wyemitowany na kanale CANAL+ 24 grudnia
1997 roku. W stałej obsadzie znalazła się prawdziwa plejada gwiazd: Cezary Pazura, Marek Perepeczko, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Woźniak, Agnieszka Włodarczyk i Piotr Zelt, a w rolach epizodycznych pojawiły się największe polskie gwiazdy lat 90-tych. Produkcja obfitująca w żarty niepoprawne politycznie z miejsca zdobyła sympatię widzów i do dziś pozostaje jednym z najbardziej kultowych polskich seriali.

Skąd wziął się pomysł na 13 posterunek?

Pomysł na pierwszy polski sitcom narodził się w głowie samego Lwa Rywina. Producent postanowił zaangażować w projekt młodego reżysera, Macieja Ślesickiego, który w pełni wykorzystał nadarzającą się okazję. Ślesicki miał już na koncie fabularne sukcesy – to on stał za filmami Tato i Sara. 31-letni reżyser postanowił, że miejscem akcji serialu powinien być posterunek policji, bo to właśnie policjanci są niewyczerpanym źródłem żartów. W ciągu zaledwie dwóch dni wymyślił koncepcję dla poszczególnych odcinków. Następnie samodzielnie zebrał ekipę współscenarzystów, którzy pomogli mu stworzyć dialogi i generować gagi zgodnie z hollywoodzką zasadą, że w udanym sitcomie dowcip powinien pojawiać się co 20 sekund. 13 posterunek faktycznie obfitował w absurdalny humor,
a twórcy nie gryźli się w język i zupełnie nie brali pod uwagę jakiejkolwiek autocenzury.

Czego dotyczy akcja serialu?

Pojawiająca się w tytule feralna trzynastka w żadnym stopniu nie była dziełem przypadku, bo na posterunku działy się rzeczy przedziwne i irracjonalne. Już sama załoga była galerią barwnych postaci, w które brawurowo wcielała się gwiazdorska obsada. Policjantami 13 posterunku dowodził komendant Władysław Słoik (Marek Perepeczko) – wdowiec z obsesją na punkcie swojego psa Pershinga i kubańskich cygar. Tajemnicą poliszynela jest jego romans z starszą sierżant Zofią Zoficką (Ewa Szykulska). Legendą komisariatu jest natomiast Stępień (Marek Walczewski) – niedowidzący, nadużywający alkoholu, były funkcjonariusz wydziału kryminalnego. Batalion interwencyjny tworzą, na zasadzie skrajnego przeciwieństwa, niegrzeszący intelektem, umięśniony starszy posterunkowy Arnie (Piotr Zelt) i samozwańczy ekspert od kobiet, drobny posterunkowy Lukus (Paweł Burczyk). Pierwsze skrzypce na posterunku gra natomiast posterunkowy Cezary Cezary (Cezary Pazura). Mimo najkrótszego stażu, to on jest prowodyrem większości zwariowanych pomysłów policyjnej ekipy. Młody glina jest też obiektem uczuć dwóch kobiet – uroczej posterunkowej Kasi (Aleksandra Woźniak) i kuszącej seksapilem Joli (Dorota Chotecka).

Gościnnie wystąpiły największe gwiazdy lat 90-tych

Każdy odcinek serialu ma zamkniętą formułę, co umożliwiło twórcom wprowadzenie wielu postaci epizodycznych, w które – a jakże! – wcielały się największe polskie gwiazdy. Próg
13 posterunku przestąpili między innymi: Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Zbigniew Buczkowski, Piotr Fronczewski, Beata Tyszkiewicz czy Stanisław Mikulski.

Sami twórcy z dystansem podchodzili do pracy na planie. Perepeczko miał w gabinecie komisarza plakat z Janosika, swojej najsłynniejszej roli, Pazura zastanawiał się skąd zna nazwisko Wiaderny, nawiązując do swojej roli w filmie Kroll Pasikowskiego, a Lew Rywin w jednym z odcinków wcielił się w postać samego siebie, czyli producenta filmowego.

Kiedy oglądać 13 posterunek?

Widzowie pokochali pierwszy polski serial ze śmiechem z puszki. 13 posterunek pobił rekord oglądalności CANAL+ w trakcie trwania drugiej serii sitcomu – jeden z odcinków zobaczyło ponad milion trzysta tysięcy widzów. Drugi sezon serialu będzie można oglądać na antenie Zoom TV już od 2 listopada. Stacja wyemituje po dwa odcinki od poniedziałku
do piątku od 18:10.

Zobacz również

KOMEDIOWE ŚWIĘTA PO POLSKU W ZOOM TV
30.11.23r.
KOMEDIOWE ŚWIĘTA PO POLSKU W ZOOM TV

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Zoom TV zaprasza na Komediowe święta po ...

więcej
TA TRZYNASTKA WCALE NIE JEST PECHOWA! KULTOWY SERIAL KOMEDIOWY 13 POSTERUNEK W ZOOM TV JUŻ OD 2 LISTOPADA
20.10.23r.
TA TRZYNASTKA WCALE NIE JEST PECHOWA! KULTOWY SERIAL KOMEDIOWY 13 POSTERUNEK W ZOOM TV JUŻ OD 2 LISTOPADA

Absurdalny humor, zwariowane gagi i Cezary Pazura w komediowej formie życia. Jedyny wybuch na tym ...

więcej
KATARZYNA SKRZYNECKA I PIOTR GĄSOWSKI GOSPODARZAMI KABARETOWYCH PRZEBOJÓW W ZOOM TV
17.08.23r.
KATARZYNA SKRZYNECKA I PIOTR GĄSOWSKI GOSPODARZAMI KABARETOWYCH PRZEBOJÓW W ZOOM TV

W poniedziałek, 4 września, Zoom TV zaprezentuje nową odsłonę rozrywkowego show pt. Kabaretowe ...

więcej
SPRAWDZONE SPOSOBY NA DOM SKĄPANY W ROŚLINACH PATENT NA ZIELEŃ – NOWY PROGRAM PORADNIKOWY W ZOOM TV
10.05.23r.
SPRAWDZONE SPOSOBY NA DOM SKĄPANY W ROŚLINACH PATENT NA ZIELEŃ – NOWY PROGRAM PORADNIKOWY W ZOOM TV

Już w sobotę, 13 maja o godz. 12:00, kolejny odcinek Patentu na zieleń w Zoom TV. Przed ...

więcej

inne kanały