Powrót do aktualności

Najlepszy budynek świata znajduje się w Szczecinie

Szczecin może się pochwalić najlepszym budynkiem na świecie. Jest nim Centrum Dialogu Przełomy.

Podczas Światowego Festiwalu Architektury budynek otrzymał dwa tytuły: Najlepszego Budynku Świata i Najlepszego Obiektu Kultury.

Centrum Dialogu Przełomy to oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Został zaprojektowane przez architekta Roberta Koniecznego i jego pracownię KWK Promes. O tytuł Najlepszego Budynku Świata walczył z 375 budynkami z 58 krajów. Jest to pierwszy polski budynek wyróżniony tą prestiżową nagrodą.

Jest to budynek podziemny, zagłębiony w plac Solidarności, na którym znajduje się pomnik poświęcony ofiarom protestów robotniczych z grudnia 1970 roku. Wewnątrz, w podziemiach, można zwiedzać ekspozycje muzeum, a na zewnątrz - na dachu, który jest jednocześnie placem - spacerować.

Twórca budynku tłumaczył, że główną inspiracją przy jego tworzeniu były dwa punkty w historii Szczecina: kwartał z kamienicami, które stały na miejscu Centrum przed wojną oraz powojenny plac, na którym zginęło szesnaście osób podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 roku.

Jury konkursu doceniło projekt Koniecznego za to, że jest nie tylko budynkiem muzeum, ale też kształtuje topografię miasta; ponadto odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób.

Fot. pl. Solidarności w Szczecinie / Andrzej Rostek, Shutterstock

najciekawsze materiały

Ruszył konkurs ''Pochwal się swoim ogródkiem lub balkonem''

zobacz

I LOVE KABARET – PREMIERA 29 LUTEGO W ZOOM TV.

zobacz

NARZECZONA ZE STAMBUŁU 5 RAZY W TYGODNIU.

zobacz