wróć do listy
09.01.2023

POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!

Polscy naukowcy na świecie to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca zmagania polskich badaczy specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki. Wraz z nimi przeniesiemy się do miasteczka Chajul w Gwatemali, gdzie ekipa naukowców zajmuje się ratowaniem unikalnych malowideł ściennych odkrytych w prywatnych domach przedstawicieli jednej z grup Majów, czy do Peru, by poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej. Te i inne miejsca na trasie polskich badań będziecie mieli okazję zobaczyć premierowo w ZOOM TV!

CO ZOBACZYMY W SERII?

Seria Polscy naukowcy na świecie zabierze nas między innymi do Ameryki Południowej. W pierwszym odcinku zobaczymy ekipę polskich badaczy, którzy zajmują się ratowaniem unikalnych malowideł ściennych odkrytych w prywatnych domach przedstawicieli jednej z grup Majów w miasteczku Chajul w Gwatemali. Polscy badacze we współpracy z naukowcami z Gwatemali, USA i Hiszpanii realizują projekt, którego celem jest zarówno konserwacja malowideł ściennych, jak również ich dokumentacja przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii jak skanowanie 3D. Naukowcy podejmują także próbę zinterpretowania scen, jakie zostały uwiecznione na malowidłach. Freski z Chajul są wyjątkowe z dwóch względów: po pierwsze dlatego, że znajdują się w prywatnych domach Majów, podczas gdy zdecydowana większość sztuki malarskiej okresu kolonialnego na terenie Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim malowidła zdobiące kościoły i zabudowania zakonne; po drugie, tematyka malowideł z Chajul jest odmienna od tego co dominuje w sztuce oficjalnej tego okresu. Freski z Chajul przedstawiają tańce i inne formy aktywności rytualnej praktykowane przez członków tzw. cofradías – bractw religijnych.

W kolejnych odcinkach programu Polscy naukowcy na świecie widzowie będą mieli okazję poznać między innymi fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.

To i wiele więcej w pierwszych odcinkach Polskich naukowców na świecie w ZOOM TV!

Kiedy oglądać:

Polscy naukowcy na świecie – ZOOM TV: soboty o godz. 10:00

Zobacz również

PREMIERA 2. SEZONU ZŁOTEGO INTERESU JUŻ 7 KWIETNIA W ZOOM TV
16.03.23r.
PREMIERA 2. SEZONU ZŁOTEGO INTERESU JUŻ 7 KWIETNIA W ZOOM TV

W drugim sezonie Złotego interesu na widzów czekają nowi, fascynujący bohaterowie i ...

więcej
ANNA ORSKA NA SZLAKU MISTRZÓW RĘKODZIEŁA
22.02.23r.
ANNA ORSKA NA SZLAKU MISTRZÓW RĘKODZIEŁA

Rzemiosła świata według Orskiej to najnowszy cykl dokumentów podróżniczych, w któ...

więcej
BODY SOS: NAGA PRAWDA – PO RAZ PIERWSZY W POLSKIEJ TELEWIZJI!
13.02.23r.
BODY SOS: NAGA PRAWDA – PO RAZ PIERWSZY W POLSKIEJ TELEWIZJI!

Przełomowy technologicznie, obalający mity i pomagający w podjęciu decyzji, która ...

więcej
POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!
09.01.23r.
POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!

Polscy naukowcy na świecie to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca zmagania polskich badaczy ...

więcej

inne kanały