wróć do listy
09.01.2023

POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!

Polscy naukowcy na świecie to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca zmagania polskich badaczy specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki. Wraz z nimi przeniesiemy się do miasteczka Chajul w Gwatemali, gdzie ekipa naukowców zajmuje się ratowaniem unikalnych malowideł ściennych odkrytych w prywatnych domach przedstawicieli jednej z grup Majów, czy do Peru, by poznać fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej. Te i inne miejsca na trasie polskich badań będziecie mieli okazję zobaczyć premierowo w ZOOM TV!

CO ZOBACZYMY W SERII?

Seria Polscy naukowcy na świecie zabierze nas między innymi do Ameryki Południowej. W pierwszym odcinku zobaczymy ekipę polskich badaczy, którzy zajmują się ratowaniem unikalnych malowideł ściennych odkrytych w prywatnych domach przedstawicieli jednej z grup Majów w miasteczku Chajul w Gwatemali. Polscy badacze we współpracy z naukowcami z Gwatemali, USA i Hiszpanii realizują projekt, którego celem jest zarówno konserwacja malowideł ściennych, jak również ich dokumentacja przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii jak skanowanie 3D. Naukowcy podejmują także próbę zinterpretowania scen, jakie zostały uwiecznione na malowidłach. Freski z Chajul są wyjątkowe z dwóch względów: po pierwsze dlatego, że znajdują się w prywatnych domach Majów, podczas gdy zdecydowana większość sztuki malarskiej okresu kolonialnego na terenie Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim malowidła zdobiące kościoły i zabudowania zakonne; po drugie, tematyka malowideł z Chajul jest odmienna od tego co dominuje w sztuce oficjalnej tego okresu. Freski z Chajul przedstawiają tańce i inne formy aktywności rytualnej praktykowane przez członków tzw. cofradías – bractw religijnych.

W kolejnych odcinkach programu Polscy naukowcy na świecie widzowie będą mieli okazję poznać między innymi fascynującą historię polskiej eksploracji archeologicznej dawnego Peru, kolebki cywilizacji południowoamerykańskich oraz dowiedzą się, jak polskie badania wpłynęły na wiedzę o dawnych cywilizacjach Ameryki Południowej.

To i wiele więcej w pierwszych odcinkach Polskich naukowców na świecie w ZOOM TV!

Kiedy oglądać:

Polscy naukowcy na świecie – ZOOM TV: soboty o godz. 10:00

Zobacz również

„Zabójcze potrawy” – odcinek z Kambodży już w sobotę na antenie Zoom TV
06.06.24r.
„Zabójcze potrawy” – odcinek z Kambodży już w sobotę na antenie Zoom TV

W najbliższą sobotę na antenie Zoom TV pojawi się najnowszy odcinek podróżniczo-kulinarnego programu „...

więcej
„Błękitna laguna” i jej kontynuacja w czerwcowej ramówce Zoom TV
06.06.24r.
„Błękitna laguna” i jej kontynuacja w czerwcowej ramówce Zoom TV

W czerwcu stacja Zoom TV przygotowała dla widzów kultowe filmy, które pozwolą ...

więcej
Starożytne historie w Zoom TV
05.06.24r.
Starożytne historie w Zoom TV

Zoom TV zaprasza widzów na wyjątkową podróż w czasie, prezentując fascynujące ...

więcej
Smaki Azji bez cenzury, czyli „Zabójcze potrawy” – nowa produkcja własna Zoom TV już od 25 maja
08.05.24r.
Smaki Azji bez cenzury, czyli „Zabójcze potrawy” – nowa produkcja własna Zoom TV już od 25 maja

Zabójczo niebezpieczna, zabójczo odrażająca i zabójczo pyszna. Właśnie ...

więcej

inne kanały