wróć do listy
22.02.2023

ANNA ORSKA NA SZLAKU MISTRZÓW RĘKODZIEŁA

Rzemiosła świata według Orskiej to najnowszy cykl dokumentów podróżniczych, w których Anna Orska odwiedzi warsztaty rzemieślnicze z różnych, czasem bardzo odległych miejsc. Zajrzy do rodzinnych pracowni, w których rzadkie umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie i wysłucha inspirujących historii ludzi, których pasja i talent mogą prawdziwie zachwycić. Pierwsza emisja już 17 marca o godz. 20:00 w Zoom TV.

Huta Julia

Ręcznie robione przedmioty noszą w sobie ślad twórcy, który je wytworzył. Cząstka energii, zostaje w nich zamknięta na zawsze. To dlatego mówi się, że mają duszę. Wykonane w ograniczonych ilościach, bardzo często są niepowtarzalne – wyróżniają się indywidualnie narysowaną kreską, wyciosaną formą czy wyszlifowanym zdobieniem. To w świecie szybkiej produkcji tysięcy jednakowych przedmiotów, czyni je obiektami pożądania. 17 marca Zoom TV wyemituje pierwszy dokument podróżniczy z cyklu Rzemiosła świata według Orskiej, który będzie odsłaniać tajniki unikalnych, często niezwykle rzadkich rzemiosł oraz ocali od zapomnienia umiejętności mistrzów. Prowadząca zabierze widzów w podróż do Huty Julia w Piechowicach, ostatniej huty szkła kryształowego w Polsce i miejsca z prawie 200-letnią tradycją. Na własne oczy przekona się jak powstają te kruche przedmioty i pozna ludzi, bez których to miejsce nie mogłoby istnieć. Sebastian jest hutnikiem, którego ogranicza jedynie jego własna wyobraźnia. Niezwykle sprawnie formuje misterne obiekty, które ożywają w jego dłoniach. Jola jest zdobniczką z długim stażem, w Hucie pracuje od zawsze. Ręcznie graweruje świeczniki, szklanki, kieliszki i karafki. Magia tego miejsca zrobi na Ani Orskiej niesamowite wrażenie i zainspiruje ją do stworzenia nowej kolekcji biżuterii ORSKA.

Maroko

W kolejnych dokumentach Rzemiosła świata według Orskiej artystka wybierze się w podróż do Maroka. W Essaouirze, portowym mieście z burzliwą historią, zachwyci ją marokańska odmiana mozaiki zellij. To sztuka tworzenia kompozycji ściennej i podłogowej z geometrycznych elementów wykuwanych z glazurowanych kafli. W Marrakeszu trafi natomiast pod skrzydła mistrzów metaloplastyki. To spod ich rąk powstają orientalne lampy o niepowtarzalnym designie, które mają moc przywoływania atmosfery odległych krain.

Anna Orska

Projektantka biżuterii i małych form zdobniczych, doktor habilitowany. Sztuka i design są obecne w jej życiu od dziecka. Uwielbia niestandardowe materiały, pracę z materią, różne techniki, również te nie zawsze kojarzone z jubilerstwem. Nadawanie przedmiotom drugiego życia i stawianie ich w zupełnie nowym kontekście stało się jednym ze znaków rozpoznawczych utworzonej przez nią marki biżuterii artystycznej ORSKA. Nie podąża za trendem, tworzy rzeczy ponadczasowe.

Rzemiosła świata według Orskiej: szkło kryształowe już w piątek, 17 marca o godz. 20:00 w Zoom TV.

Zobacz również

PREMIERA 2. SEZONU ZŁOTEGO INTERESU JUŻ 7 KWIETNIA W ZOOM TV
16.03.23r.
PREMIERA 2. SEZONU ZŁOTEGO INTERESU JUŻ 7 KWIETNIA W ZOOM TV

W drugim sezonie Złotego interesu na widzów czekają nowi, fascynujący bohaterowie i ...

więcej
ANNA ORSKA NA SZLAKU MISTRZÓW RĘKODZIEŁA
22.02.23r.
ANNA ORSKA NA SZLAKU MISTRZÓW RĘKODZIEŁA

Rzemiosła świata według Orskiej to najnowszy cykl dokumentów podróżniczych, w któ...

więcej
BODY SOS: NAGA PRAWDA – PO RAZ PIERWSZY W POLSKIEJ TELEWIZJI!
13.02.23r.
BODY SOS: NAGA PRAWDA – PO RAZ PIERWSZY W POLSKIEJ TELEWIZJI!

Przełomowy technologicznie, obalający mity i pomagający w podjęciu decyzji, która ...

więcej
POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!
09.01.23r.
POLSCY NAUKOWCY NA ŚWIECIE W ZOOM TV!

Polscy naukowcy na świecie to nowa seria filmów dokumentalnych ukazująca zmagania polskich badaczy ...

więcej

inne kanały