wróć do listy
12.04.2024

5 filmów kryminalnych nakręconych w Bostonie

Wprawdzie w rankingu* najbardziej niebezpiecznych miast w USA Boston znajduje się dopiero na 43. miejscu (pierwsza trójka to Memphis, Baltimore i Detroit), ale w amerykańskiej kinematografii całkiem często jest miejscem, w którym rozgrywają się historie kryminalne. Większość to opowieści fikcyjne, ale bywają także produkcje, inspirowane prawdziwymi, tragicznymi wydarzeniami. Zobaczcie 5 trzymających w napięciu filmów kryminalnych nakręconych w Bostonie.

 

„Święci z Bostonu” (1999) – przemoc rządzi miastem

Historia dwóch Irlandczyków, braci MacManus, którzy wchodzą w paradę rosyjskiej mafii, ale przy okazji odkrywają, że kieruje nimi Bóg. Scenarzysta, a zarazem reżyser filmu Troy Duffy mówił, że ta historia inspirowana była jego własnymi doświadczeniami. Ten nakręcony w Bostonie film kryminalny miał od początku problemy – najpierw wytwórnia Miramax zrezygnowała z jego produkcji, mimo zakupienia scenariusza, a gdy prawa do niego przejęła wytwórnia Franchise Pictures i film był gotowy do pokazania w kinach, doszło do masakry w Columbine. Twórcy obawiali się, że promująca przemoc fabuła „Świętych z Bostonu” może zainspirować do naśladowania „misji” bohaterów, dlatego film trafił do mocno ograniczonej liczby kin i szybko został zdjęty z afisza. Jednak jego słaby wynik finansowy został zrekompensowany po wielokroć, bo film zyskał status kultowego. Kosztująca zaledwie 6 mln dolarów produkcja finalnie przyniosła 50 mln zysku. Czy po latach „Święci z Bostonu” nadal wzbudzają emocje, możecie się przekonać w sobotę 13 kwietnia o godz. 20.40 w Zoom TV (powtórka w piątek 19.04 o godz. 20.50) lub na kanale Kino TV we wtorek 16.04 o godzinie 20.00 oraz w niedzielę 21.04 o godz.22.25.

 

„Gdzie jesteś, Amando?” (2007) – porwanie dziecka w Bostonie

Reżyserski debiut Bena Afflecka, ale nie pierwszy film nakręcony w Bostonie, w którego tworzeniu brał udział – akcja „Buntownika z wyboru”, do którego wraz z Mattem Damonem napisał scenariusz, również rozgrywała się w Bostonie. „Gdzie jesteś, Amando?” jest adaptacją powieści bostońskiego pisarza Dennisa Lehane’a. To historia dwójki prywatnych detektywów, którzy próbują odnaleźć porwaną czterolatkę. W roli głównej wystąpił brat Bena Afflecka, Casey, oprócz tego w obsadzie znaleźli się Michelle Monaghan, Morgan Freeman, Ed Harris i Titus Welliver. Film otrzymał jedną nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową dla Amy Ryan.

 

„Rzeka tajemnic” (2009) – niezaleczona trauma z dzieciństwa

Kolejna ekranizacja powieści Dennisa Lehane’a – tym razem reżyserii podjął się Clint Eastwood. Nakręcony w Bostonie film kryminalny opowiada poruszającą historię trzech mężczyzn, których przyjaźń z dzieciństwa zniszczyły tragiczne wydarzenia. Po latach łączy ich śmierć córki jednego z nich. W rolach głównych wystąpili Sean Penn, Kevin Bacon i Tim Robbins. Film otrzymał 6 nominacji do Oscarów i zdobył dwie statuetki w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy (Sean Penn) i drugoplanowy (Tim Robbins).

 

„Miasto złodziei” (2010) – kryminał z Bostonem w tle

Ben Affleck znów nakręcił film z Bostonem w tle i znów film zdobył nominację do Oscara za rolę drugoplanową (dla Jeremy’ego Rennera). Czterech przyjaciół napada na bank. Jeden z nich bierze zakładniczkę, którą później puszcza wolno. Żywy świadek może naprowadzić policję na trop sprawców, dlatego mózg operacji, Doug (Ben Affleck), postanawia ją śledzić, by dowiedzieć się, jak dużo dziewczyna ujawniła organom ścigania. Ich relacja przeradza się w romans, co istotnie komplikuje sytuację przestępców.

 

„Dzień patriotów” (2016) – kronika zamachu podczas Maratonu Bostońskiego

Oparty na faktach film kryminalny nakręcony w Bostonie śledzi historię poszukiwań sprawców zamachu podczas tamtejszego maratonu w 2013 roku. W wyniku ataku terrorystycznego zginęły 3 osoby, a 264 odniosły rany. Tytuł „Dzień patriotów” odnosi się do stanowego święta przypadającego 19 kwietnia upamiętniającego pierwsze bitwy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W tym dniu odbywał się tragiczny Maraton Bostoński. W filmie wystąpiła plejada gwiazd: Mark Wahlberg, Kevin Bacon, John Goodman, J.K. Simmons oraz Michelle Monaghan.

 

*źródło: https://www.numbeo.com/crime/region_rankings.jsp?title=2024&region=021

Zobacz również

„Zabójcze potrawy” – odcinek z Kambodży już w sobotę na antenie Zoom TV
06.06.24r.
„Zabójcze potrawy” – odcinek z Kambodży już w sobotę na antenie Zoom TV

W najbliższą sobotę na antenie Zoom TV pojawi się najnowszy odcinek podróżniczo-kulinarnego programu „...

więcej
„Błękitna laguna” i jej kontynuacja w czerwcowej ramówce Zoom TV
06.06.24r.
„Błękitna laguna” i jej kontynuacja w czerwcowej ramówce Zoom TV

W czerwcu stacja Zoom TV przygotowała dla widzów kultowe filmy, które pozwolą ...

więcej
Starożytne historie w Zoom TV
05.06.24r.
Starożytne historie w Zoom TV

Zoom TV zaprasza widzów na wyjątkową podróż w czasie, prezentując fascynujące ...

więcej
Smaki Azji bez cenzury, czyli „Zabójcze potrawy” – nowa produkcja własna Zoom TV już od 25 maja
08.05.24r.
Smaki Azji bez cenzury, czyli „Zabójcze potrawy” – nowa produkcja własna Zoom TV już od 25 maja

Zabójczo niebezpieczna, zabójczo odrażająca i zabójczo pyszna. Właśnie ...

więcej

inne kanały