Powrót do aktualności

26. Mikołajki Folkowe w Lublinie

8 grudnia ruszają Mikołajki Fokowe, jeden z największych festiwali muzyki folkowej w Polsce. W tym roku odbędą się po raz 26.

Festiwal odbywa się w Lublinie. Organizowany jest przez środowisko Orkiestry św. Mikołaja, zespołu folkowego działającego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Po raz pierwszy odbył się w 1991 roku i od tamtej pory na stałe wpisał się w życie kulturalne Lublina.

Jego celem jest przede wszystkim popularyzowanie kultury tradycyjnej oraz próba zainteresowania nią młodych ludzi, a także przełamywanie stereotypów i uprzedzeń poprzez poznawanie tradycji i kultury innych krajów. Wszystko prezentowane jest w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, a wykonawcy tradycyjnej muzyki śmiało korzystają ze współczesnych sposobów interpretacji.

Pośród stałych punktów festiwalu, na trzech scenach odbywają się koncerty wykonawców z Polski i z zagranicy w ramach przeglądów: „Scena Otwarta”, w ramach której posłuchać można młodych, debiutujących zespołów folkowych, „Scena pod schodami”, gdzie prezentują się autentyczne zespoły wiejskie, oraz „Folk Nocą”, który proponuje kameralne koncerty.

Pośród tegorocznych wykonawców znaleźli się między innymi: Kapela PoPieronie, Karma Trio, Kasia i Marcel, Łysa Góra, Urmuli (Gruzja), Kapela Dudziarska Manugi z Bukowca Górnego, Pushkin Klezmer Band (Ukraina), Dafnavazan Molana (Iran), Orkiestra św. Mikołaja i Besh O Drom (Węgry).

Oprócz koncertów na uczestników festiwalu czeka też mnóstwo innych atrakcji. Między innymi: warsztaty pieśni gruzińskich, warsztaty polskich tańców tradycyjnych czy wspólny wypiek ciasta obrzędowego.

Festiwal potrwa do niedzieli, 11 grudnia. Więcej o wydarzeniu tutaj.

Na zdjęciu: Orkiestra św. Mikołaja / fot. T. Przybylski

najciekawsze materiały

ŻYCIE Z EFEKTEM WOW! NOWY CYKL W ZOOM TV.

zobacz

SERIAL Z ARCHIWUM X W TELEWIZJI

zobacz

Ruszył konkurs ''Pochwal się swoim ogródkiem lub balkonem''

zobacz